Eğitim kategorisinde (74.2k puan) tarafından
İbn-i Sina'ya Göre Felsefe Nedir?

1 cevap

0 oy
(74.2k puan) tarafından
 
En İyi Cevap
İbn-i Sina, felsefeyi "gerçeği arama sanatı" olarak tanımlamıştır. Ona göre, felsefe, doğanın yapısını, evrenin işleyişini, insanın doğasını ve düşüncelerini anlama arayışıdır. İbn-i Sina'ya göre, felsefe, akıl yoluyla gerçeği anlamaya ve anlaşılabilir hale getirmeye çalışır.

İbn-i Sina'nın felsefi düşünceleri, Aristotelesçi felsefeden etkilenmiştir ve onun felsefesine çeşitli katkılarda bulunmuştur. İbn-i Sina, felsefenin mantık, ontoloji, epistemoloji ve etik gibi alanları kapsadığına inanmaktadır. Ona göre, mantık, doğru akıl yürütme yöntemleri hakkındadır, ontoloji varlık konusunu, epistemoloji bilgi kuramını, etik ise doğru davranışlar ve ahlaki değerler hakkındadır.

İbn-i Sina'ya göre, felsefe, düşüncelerin özgürce ifade edilmesini teşvik eder ve insanları gerçeği aramaya, düşüncelerini sorgulamaya ve bilgiye açık olmaya teşvik eder. Ona göre, felsefe, doğru bilgiye ulaşmanın yanı sıra, insanların daha iyi ve mutlu bir hayat sürmesine yardımcı olacak ahlaki değerleri de araştırmalıdır.

İlgili sorular

1 cevap
1 cevap
1 cevap
26, Mart, 26 Eğitim kategorisinde Admin (74.2k puan) tarafından soruldu
...