Eğitim kategorisinde (74.3k puan) tarafından
Pasif ve aktif bağışıklık nedir?

1 cevap

0 oy
(74.3k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Pasif bağışıklık, hazır antikorlarla bir bireye geçici olarak bağışıklık kazandırılmasıdır. Bu antikorlar genellikle, başka bir bireyin (genellikle annenin) doğal yolla ürettiği veya laboratuarda sentezlenen antikorlar olabilir. Bu yöntemle kazanılan bağışıklık, vücudun kendi savunma sistemi tarafından üretilmediği için, kısa süreli bir etkiye sahiptir ve genellikle hastalığın semptomlarını hafifletmek için kullanılır.

Örneğin, bebekler, anne sütü ile birlikte anneden geçen antikorlar sayesinde doğumdan sonra kısa bir süre boyunca pasif bağışıklığa sahip olurlar.

Aktif bağışıklık ise, bir bireyin vücudunun kendi bağışıklık sistemi tarafından, bir enfeksiyona veya aşının uygulanmasına yanıt olarak üretilen antikorlarla kazanılan bağışıklıktır. Aktif bağışıklık, vücudun kendi savunma sistemi tarafından üretilen antikorlarla kazanıldığı için, uzun süreli bir etkiye sahiptir ve bireyleri tekrarlayan enfeksiyonlara karşı korur.

Örneğin, bir kişi bir enfeksiyon geçirdiğinde, vücudu enfeksiyonla mücadele etmek için antikorlar üretir ve bu antikorlar enfeksiyonun sonunda kalıcı bir bağışıklık oluşturur. Ayrıca, aşılar da bir enfeksiyona benzer bir tepkiyi taklit ederek, bir bireyin bağışıklık sistemini uyarmak için kullanılarak aktif bağışıklık kazanılmasına yardımcı olur.

İlgili sorular

1 cevap
16, Mart, 16 Eğitim kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
1 cevap
16, Mart, 16 Eğitim kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
1 cevap
19, Mart, 19 Eğitim kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
1 cevap
16, Mart, 16 Eğitim kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
1 cevap
15, Mart, 15 Eğitim kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
...