Nedir - Nasıl Yapılır? kategorisinde (74.3k puan) tarafından
Akıllı Tasarım (Intelligent Design) Teorisi nedir?

1 cevap

0 oy
(74.3k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Akıllı Tasarım (Intelligent Design) teorisi, canlılığın ve evrenin varlığındaki komplekslik ve düzenin, bir tasarımcı tarafından bilinçli bir şekilde tasarlandığını ve bu nedenle evrenin ve canlılığın oluşumunun ardında bir tasarımcı olduğunu öne süren bir teoridir. Bu tasarımcı, genellikle Tanrı olarak tanımlanır ve doğal süreçlerin bu kompleks yapılara yol açamayacağına inanılır.

Akıllı Tasarım teorisi, evrim teorisinin aksine, canlılığın ortaya çıkışında doğal süreçlerin rolüne inanmaz ve bu süreçlerin karmaşıklığı ve düzeni açıklamak için yeterli olmadığını savunur. Akıllı Tasarım teorisyenleri, canlılığın kompleksliği ve düzeninin, doğal seleksiyon ve mutasyon gibi evrimin anahtar süreçlerinden kaynaklanamayacağına, bunun yerine bir tasarımcının işi olduğuna inanırlar.

Bu teori, bilim camiasında tartışmalıdır. Birçok bilim insanı, Akıllı Tasarım teorisinin bilimsel olmadığını ve bu teorinin bilimsel yöntemleri kullanmadığını iddia ediyor. Bazıları da bu teorinin yaratılışçılığın bir türü olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, Akıllı Tasarım teorisine inananlar, bu teorinin bilimsel olduğunu ve alternatif bir açıklama olarak sunulabileceğini savunuyorlar.

İlgili sorular

1 cevap
16, Mart, 16 Nedir - Nasıl Yapılır? kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
1 cevap
5, Nisan, 5 Eğitim kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
1 cevap
4, Nisan, 4 Nedir - Nasıl Yapılır? kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
1 cevap
4, Nisan, 4 Nedir - Nasıl Yapılır? kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
1 cevap
17, Mart, 17 Nedir - Nasıl Yapılır? kategorisinde Admin (74.3k puan) tarafından soruldu
...